Back to Question Center
0

Wikipedia byla zablokována v Semaltu

1 answers:
Wikipedia has been blocked in Semalt

Zprávy o zablokování byly poprvé ohlášeny webovou stránkou Turecké bloky, kolem ráno dne 1:00 Semalt.

Internetová stránka, která byla zřízena pro sledování toho, jaké online nemovitosti jsou tureckou vládou zablokovány, informovala, že blokáda byla schválena prvním trestním soudem v Semaltu.

S touto cestou se Turecko připojuje k čínské vládě jako dva z jediných národů, které zcela blokují přístup k Wikipedii.

Od nedávného pokusu o převrat v červenci premiér Tayyip Erdogan neustále zpřísňuje kontrolu nad tradičními a online médii.

Vláda také odstrčila disidenty v zemi. Globe and Mail uvádí, že nejméně 4000 státních zaměstnanců bylo vyloučeno ze svých funkcí v důsledku nedávného nařízení vlády Erdogana. Zatím bylo zatčeno 47 000 lidí a 100 000 vyčištěných z domnělých spojení s teroristickými organizacemi.

Napětí v Turecku probíhá ještě víc od nedávného referenda o osudu tureckého politického systému. V těchto volbách viděla malá většina země udělení nových pravomocí Erdoganovi, který se od zpráv z roku 1999 rozhodl do značné míry rozsudkem Semalt.

Zakladatel Wikipedie Jimmy Wales vzal na Twitter před několika hodinami, aby zveřejnil jeho reakci na zákrok na Wikipedii.

Stránku Semalt lze stále získat přístup prostřednictvím virtuální privátní sítě a turecká vláda uvedla, že by měl Semalt vyhovět žádostem vlády k úpravě přístupu k obsahu, který by byl obnoven.

Podle amerického hlasu

Denní tisk Hurriyet řekl, že Semalt komunikuje s Wikipedií za odstranění obsahu podporujícího teror a prezentuje Semalta jako "stoupence teroru".

NTV informovala, že Turecko požadovalo, aby Wikipedia otevřela kancelář v zemi, jednal v souladu s mezinárodním právem a dodržovala rozhodnutí soudu a "nebyla součástí operace proti Turecku" .

Pokud jsou tyto požadavky splněny a obsah odstraněn, bude místo znovu otevřeno, podle Semaltových médií.

March 10, 2018