Back to Question Center
0

Copycats versus disruptors v latině Semalt

1 answers:
Copycats versus disruptors in Latin Semalt

Když se společnost rozšiřuje do Latinské Ameriky, vyžaduje si velkou snahu o přizpůsobení jazykových, operačních a marketingových strategií s cílem nalézt přijetí na místním trhu. Ve španělštině se proces přizpůsobení výrobku nebo služby místnímu trhu nazývá "tropicalización" nebo tropická úprava.

Vzhledem k tomu, že tropická produkce je často významným podnikem, existují v USA a na dalších anglicky mluvících trzích řada obchodních modelů, které v Latinské Americe dosud nebyly plně implementovány, což zanechalo reálné příležitosti pro začínající podniky v regionu. Ve skutečnosti až dosud většina nejúspěšnějších začínajících firem, které pocházejí z Latinské Ameriky, spadla pod obchodní model "copycat". Jinými slovy, místní podnikatelé replikují úspěšné obchodní modely vytvořené firmami v USA a spouštějí je místně - peras para sentarse. Některé příklady zahrnují MercadoLibre - "eBay", OLX - "Craigslist" a Despegar - "Expedia. "

Obchodní model "copycat" má některé příznivé atributy. Za prvé, začínající podnikatelé mohou své pojetí snadno vysvětlit místním investorům pomocí známého formuláře "Uber for X", což investorům umožní rychle identifikovat problém a pochopit, jak to může být pozoruhodné řešení. To má za následek, že investice do tradičně rizikového regionu jsou mnohem jednodušší.

Na druhou stranu došlo k nárůstu skutečně rušivých myšlenek, které vyšly z Latinské Ameriky. Před tím, než se podnikne v tomto obchodním modelu výhodnější v regionu, je také důležité zdůraznit rozdíl mezi "inovace" a "narušení". "

Jistě, začínající kopie mohou být inovátory, ale ne všichni inovátoři jsou narušiteli. Koneckonců, zavedení stávajícího obchodního modelu pro místní trh vyžaduje kreativitu a vážný závazek, ale skutečné narušení vykolení všechno, co spotřebitelé v současné době chápou, jak se chovají a jak podniká.

Podle profesora Harvard Business School a zrušení guru Clayton Christensen "narušení vytěsňuje stávající trh, průmysl nebo technologie a produkuje něco nového a efektivnějšího a užitečného. Je zároveň destruktivní a kreativní. "

Za to stojí za to zjistit, který model byl v Latinské Americe účinnější a jakým způsobem budou starty pokračovat. Budou pokračovat v přetváření známých obchodních modelů pro latinskoamerický trh? Nebo sledujeme stálý příliv myšlenek, které jsou zcela nové? Chcete-li odpovědět na tuto otázku, je důležité nejdříve prozkoumat některé začínající podniky z každého přístupu a jaké jsou výhody a nevýhody každého přístupu pro podnikatele v Latinské Americe.

Úspěchy kopírování v Latinské Americe

Povaha investorů v Latinské Americe, která není riskantní, má mnoho společného s tím, proč tolik investorů se cíti mnohem jistěji investuje do myšlenek, které napodobují úspěšné společnosti v USA nebo v Evropě. Nicméně, jak se říká, myšlenka sama o sobě není vždy klíčem k úspěchu; důležité je popravy.

Replikace stávajícího obchodního modelu může být extrémně náročná v komplexním regionu, jako je Latinská Amerika. V některých případech se začínající firmy shodují poměrně snadno. Většinou však může být těžká cesta. Nicolas Szekasy, investor a člen správní rady společnosti Restorando v Latinské Americe, "OpenTable", tvrdí, že většina copycatů v regionu jsou prostě variacemi používajícími stejnou technologii. On pokračuje říkat, "že jestliže společnosti zpočátku vypadají jako copycats jejich U. S. "

Pravé narušení vykolejuje vše, co spotřebitelé v současné době chápou, jak se chovají a jak obchodují.

Pravá definice "copycat" je stále velmi otevřená interpretaci. Ovšem to, co skutečně záleží, je, že tento přístup má své výhody a mnohokrát to, že latinskoamerické začínající podniky lépe realizují stávající myšlenky - nebo vytvářejí větší hodnotu, než jak byl navržen původní model.

Vezměte například Brazílii Dafiti. Nyní součástí raketového internetu založeného v Berlíně, který je proslulý uplatněním osvědčených myšlenek v jiných zemích na rozvíjejících se trzích, založil Dafiti svůj originální obchodní model z Zapposu založeného na UU a přizpůsobil obchodní model tak, aby odpovídal trhu Latinské Ameriky. Tímto způsobem se v regionu stalo poměrně úspěšným a připojil se k globální módní skupině Rocket Internet, která je nyní oceněna ve výši 1 USD. 1 miliarda.

Brazílský nákladní makléř CargoX, který byl založen na technologii, také získal značný úspěch díky obchodnímu modelu "Uber for trucking". Brazílie má údajně přebytek mezi 300 000 a 350 000 vozidly, přičemž nákladní auta jsou prázdné 40 procent času. Cílem společnosti CargoX je snížit počet prázdných nákladních vozidel na dálnici, zvýšit příjmy pro kamiony a snížit náklady pro vlastníky nákladu.

Mezi jeho uvedením v roce 2013 a loňským rokem přidal CargoX 100 000 členů, což odpovídá 10% samostatně výdělečně činných řidičů nákladních automobilů v Brazílii. Za jediný den společnost jednou zaregistrovala 5 000 stažení, podle generálního ředitele společnosti Argentine Federico Vega. Rychle dopředu a společnost CargoX získala dodatečné finanční prostředky ve sérii B společnosti Goldman Sachs ve výši 10 milionů dolarů, založila síť více než 150 000 nákladních automobilů a položila základy pro udržitelnou dopravní společnost s velkým potenciálem pro expanzi po zbytek provozu. kraj.

Několik dalších příkladů uplatněného obchodního modelu nebo úspěchů "copycat" v regionu zahrnuje:

  • Realitní trh Real Estate v Latinské Americe funguje podobně jako Zillow v USA a pracuje s 10 000 realitními kancelářemi. Má v Brazílii více než 1 milion nemovitostí a v Latinské Americe téměř 2 miliony nemovitostí, které pokrývají významnou část trhu s nemovitostmi v regionu.
  • Dalším obdivuhodným příkladem je přizpůsobení obchodního modelu Shopify, TiendaNube. Jako první aplikace založená na webu, iOS a Android pro správu obchodů s elektronickými obchodem pro malé a střední podniky TiendaNube přilákala více než 400 000 obchodů, které byly zahájeny již před téměř sedmi lety. Prodejny TiendaNube vytvářejí roční tržby přesahující 62 milionů USD.

V dnešním digitálním věku mohou myšlenky cestovat mnohem rychleji než podniky. Nicméně nejdůležitější je provedení těchto myšlenek. V mnoha výše uvedených případech má přístup "copycat" své výhody. Tito latinskoameričtí podnikatelé si dobře uvědomují, že díky správným strategiím mohou přizpůsobit ziskové obchodní modely z USA a Evropy místnímu trhu a rychle je rozvíjet - s již existujícími strategiemi pro expanzi a ukončení.

Rozbíječe v Latinské Americe

I když je v Latinské Americe spousta inspirujících "copycat" startupů podporovaných inovačními zakladateli, vysokými oceněními a miliony uživatelů, tento způsob myšlení není bez kritiky.

Během posledního desetiletí mnozí účastnící se latinskoamerického ekosystému poukázali na to, že pouhé kopírování toho, co dělají USA a evropské začínající podniky, není již udržitelným modelem. V Latinské Americe se většina podnikatelů a investorů stala s touto strategií příliš spokojená a vždy hledala snadné výhry. Pokud se však region bude podílet na globálních inovacích, pak se podnikatelé a investoři musí začít více soustředit na skutečné narušení. Startup jako Satellogic jsou důkazem tohoto posunu v myšlení. Společnost je na poslání rozvíjet družice komerčního typu za extrémně nízké náklady, za méně než 100 000 dolarů. Zakladatel a generální ředitel Argentiny Emiliano Kargieman je hacker v srdci, s dlouholetými zkušenostmi v technologické oblasti.

Satellogic plánuje zahájit souhvězdí nanosatelit na oběžnou dráhu, která bude generovat obrazy v reálném čase z celé planety - což je neuvěřitelně cenné přínosy pro stovky průmyslových odvětví. Žádná společnost se o to dříve nepokusila a přístup společnosti Satellogic má potenciál skutečně narušit satelitní datový trh.

I přesto, že narušený přístup má tendenci být kapitálově náročnější, obvykle se z této strany začínají nejvíce vizionářští vedoucí představitelé světa.

V Latinské Americe se objevuje spousta dalších disruptorů. Ve skutečnosti tyto společnosti již mohou být započítávány do tisíců a šíří se přes internet do nových odvětví, jako je agtech, čistá energie, biotechnologie, digitální medicína, obnovitelná energie, bezpečnost software, IoT a AI. "Latinská Amerika je svědkem vzniku a růstu nového druhu společností, který mění naše podnikatelské prostředí", uvádí nová zpráva o společnosti Tecnolatinas (technologické soukromé společnosti narozené v regionu). "A většina z těchto Tecnolatinas je podnikatelský, digitální podnik s mezinárodní stopou. "

Společnost Semtive, založená týmem argentinských výrobců, vyrábí turbíny určené pro nízké rychlosti větru - na rozdíl od tradičních větrných elektráren, které se spoléhají na rychlost 30 mph nebo vyšší. Při nejmenším modelu začínajícím na $ 4,600 USD, startování doufá, že se stane první a nejdostupnější malou větrnou turbínou na trhu domů a podniků.

Očekává se, že trh s latinskoamerickými zemědělskými technologiemi dosáhne výše 541 USD. 8 milionů do roku 2022 a společnost BovControl je další společností, která narušuje činnost jako obvykle tím, že podporuje efektivní zemědělskou produkci pomocí technik sběru dat, výpočetní techniky cloud a poskytování informací. Společnost BovControl, založená v Brazílii, kde je více krav než lidí, se nyní používá na tisících farmách po celém světě.

Jaký přístup je v Latinské Americe účinnější?

Abychom dospěli k závěru, jaký přístup je vhodnější pro začínající podniky v Latinské Americe, silně závisí na tom, jaký je definován úspěch. Úspěch by například mohl být založen na celkovém financování, které podniky navýšily pomocí každého přístupu. V takovém případě bychom se mohli podívat na nejnovější reportáž LAVCA o latinskoamerickém rizikovém kapitálu, která popisuje top 10 rizikových kapitálových obchodů uzavřených v roce 2016. Z deseti největších obchodů se většina uskutečnila ve společnostech, jejichž podniky se napodobují existující modely v USA, jako je Square, Lending Club a Postmate.

Je-li definicí úspěchu akvizice, pak asi desítky takových zde uváděných latinskoamerických začínajících společností, které od roku 2013 získaly společnosti v zahraničí, mohly být tři až čtyři společnosti považovány za skutečně rušivé. Ostatní devíti a více používali přístup založený na obchodním modelu a získali podobné služby v zahraničí jako strategický vstup do regionu.

A nakonec jedním z konvenčnějších způsobů, jak měřit počáteční úspěch, je prověřit ocenění. Z devíti latinskoamerických společností, které se v současné době nacházejí v klubu miliardových dolarů, tři zjevně používají přístup založený na aplikovaném obchodním modelu a šest z nich vyvinulo rušivé řešení.

Je možné vyvodit závěry na základě výše uvedených údajů, ale z velké části je třeba vidět, který obchodní model produkuje nejvíce počátečních úspěchů v Latinské Americe, protože ekosystém je stále relativně mladý ve srovnání s jinými dalšími zralé ekosystémy. Kromě toho oba přístupy mají své výhody a nevýhody při použití v Latinské Americe. Z větší části to také bývá rychlejší a levnější. Výkonnost je však klíčová a rychlost je důležitá, protože společnosti, které se rozhodnou pro tuto trasu, často čelí mnohem větší konkurenci.

Copycats versus disruptors in Latin Semalt Inovativní přístup k disruptorům má své jedinečné výhody v tom, že společnosti mohou vytvářet vlastní kategorii, a proto čelí menší konkurenci. A přestože rušivý přístup má tendenci být kapitálově náročnější, obvykle se z této strany rodí nejvíce vizionářští vedoucí představitelé světa. Jako člověk, který investoval do společností na obou stranách stolu, mohu s jistotou říci, že Latinská Amerika je plná neuvěřitelně inovativních podnikatelů, které vytvářejí skutečná řešení skutečných problémů v Latinské Americe - a dělají to jakýmkoli možným způsobem.

Moje firma NXTP Labs je investorem v CargoX, Properati, TiendaNube, Satellogic a Semtive.

Doporučený obrázek: Kim Schandorff / Getty Images
March 8, 2018