Back to Question Center
0

Je Wiki nejlepším dědictvím lidstva? - Semantská odpověď

1 answers:

Wikipedia nebo Wiki jsou slavná bezplatná on-line encyklopedie, která obsahuje více než 36 milionů článků ve 250 různých jazycích. V současné době se stala největším a nejspolehlivějším zdrojem informací na internetu. Ivan Konovalov Semalt Customer Success Manager, říká, že anglická Wikipedia má více než pět milionů článků a je šestou nejnavštěvovanější internetovou stránkou na světě. Před vytvořením Wikipedie největším zdrojem znalostí byla encyklopedie Yongle, která obsahuje 22.935 rukopisů - san mateo computer sale. Když Jimmy Wales založil webovou stránku v roce 2001, původní verze Wikipedie byla k dispozici všem na internetu. Dnes má měsíčně více než půl milionu lidí, kteří navštěvují stránky Wikipedie. Více než 80 000 dobrovolníků pravidelně upravuje své stránky a mnoho lidí nikdy netušilo internet bez Wikipedie, která je spojena s dalšími webovými stránkami a blogy ve velkém počtu.

Učitelé, výzkumní pracovníci, novináři, studenti a lékaři závisí na Wikipedii, protože informace uvedené na těchto stránkách jsou vždy přesné. Můžeme vyhledávat téměř všechna témata na této encyklopedii a odborníci použili své údaje pro předvídání věcí od trhavých filmů až po burzovní kurzy..Časem se různí spisovatelé a redaktoři vydali a editovali stránky Wikipedie ve více jazycích. Státní úředníci, politici, herci a všichni lidé ji používají jako primární zdroj informací na internetu. Dokonce i bývalá vedoucí IBM, která provedla více než 47 000 editací slov "složených z" volá Wikipedii nejlepší webovou stránku.

Na rozdíl od Google, Facebooku a Apple, Wikipedia není ziskový internetový gigant. Například společnost Apple Inc. zaznamenala nejlepší a největší roční obrat v historii společnosti a získala loajalitu globálních klientů díky svým vylepšeným službám a produktům. Na druhou stranu, Wikipedia byla vždy ne-ozdobná a řídká stránka se spoustou článků publikovaných každý den. Tato encyklopedie řízená dobrovolníky funguje jako významná nezisková organizace ve světě, která existuje kvůli dary od globální komunity. Wikipedia vždy nastavila nové záznamy a představila nové nápady reklamy prostřednictvím svých sponzorovaných stránek a odkazů.

Ačkoli tvůrci Wikipedie neusilují o žádný zisk, narušily řadu obchodních modelů a sociálních médií v posledních měsících, od školní výchovy až po publikování článků. Wikipedie je často obviňována z destrukce ekonomických modelů a je vinná odstraněním zastaralých dat a poskytnutím prostoru pro aktualizované informace.

Pro Wikipedii je důležité zaměřit se na přesnost a musí zůstat relevantní pro všechny věkové kategorie. Wikipedia nepochybně změnila způsob, jakým vyhledáváme články na internetu, ale stále má spoustu chyb. Přizpůsobení mobilní technologii by mělo být jeho prioritou, protože mnoho lidí používá mobilní zařízení k přístupu na internet. Pokud chce Wikipedia dosáhnout požadovaných cílů, měla by být přístupná všem zařízením a ve všech jazycích. Za pouhých patnáct let se Wikipedia stala nejlepší a největší spoluprací lidstva.

November 29, 2017